Hartwood Acres
Orienteering Meet Results
18 April 2009

It was bright sunny day with temperatures in the 70's.  We had an excellent turn-out with the second highest  number of starts ever, 70, and the highest number of starts on the White course ever, 25.  We had a few people do a second course; but many of them found one course long enough.  There were a lot of positive comments about the courses; no one got lost; everyone seemed to have a good time.  Some even got a chance to view some unexpected wildlife with a hawk sighting and a couple of snake sightings (non-poisonous ones).

WPOC membership for 2009 now stands at 43.  We had one new member join at this meet; welcome to Richard Szwaczkowski.  In the results listing below where it is not apparent how many were in each group, there is a number in parentheses after the name to show the group size.  Our next meet will be on May 9 at Camp Twin Echo; it will be our first event in that area.

Thanks to Laurie Opila, Joe Logan, Dave Battista, Terry Gillis, and Bill Unger  for running registration.  Thanks to Mary McElhinny and Bryon Roland for handling start/finish.  Thanks to Laurie Opila for providing instruction.  And, thanks to Luca & Alexis Rzewski, Bill Unger, Phil Martineau and Joe Logan for picking up the controls.
 

White Course        2.04 km     9 controls
 
 
Eric Dzugan   35:25
Jon Kane (3)   37:02
Dan Stoffel (2)   44:00
Phil Breidenback (2)   45:02
Tyler C. & Ted Brickner (6)  4-H 45:59
Trish Kosmak (2)   49:10
Louise Varner & Sarah Adalbert (3) 4-H  49:59
Steve Awodey (3)   50:20
Jamie, Jim & Andy Brandon   54:20
Sara, Tyler Cubarney & Sue 4-H  56:07
Mike Helbling (2) 59:25
Cris Ruffolo (5)   61:20
Theresa Rudolph (2)   64:30
Fabers (5)   65:20
Group 3 (2) Troop 482 67:49
Group 4 (2) Troop 482 68:20
Group 1 (2) Troop 482 68:30
Battistas (5) WPOC 68:45
Group 2 (2) Troop 482 70:30
Spence & Miller (3)   72:45
Kim & Sue McCoy   75:02
Martin Erson (4) WPOC 77:05
Woolstrum (3)   84:05
Geoff Hogate (7) Pack 139 154:20
Beth, Karen & Melissa    one wrong punch  60:04 WPOC DSQ

Yellow Course        3.48 km        10 controls
 
 
Susan & Dany   46:35
Bill Unger  WPOC 49:05
Eric Dzugan   49:35
Ray Wygonik (2)  WPOC 50:30
Kyle Erson (2)  WPOC 52:10
Daniel Stoffman (2)   65:30
Phil Breidenback (2)   66:00
Mike & Miha Bass   67:26
Timothee Doutriaux & Benjamin Ettori   69:36
Michael Helbling (2)   70:17
Nelms-Vizino-2 (5) WPOC 71:44
Nelms-Vizino-1 (5) WPOC 72:50
Dan Ruby   79:00
Smell the Roses (2) WPOC 90:25
Tom & Margy Kearney   103:20
Venture Crew 23   109:56
Mary Bates (2)   113:14
Tom Kaveney (2)  WPOC 124:30
Thomas Schaaf (4)   124:45
Rich (3)   139:30
Ray (3)   141:32
Chuck (3)   147:50

Orange Course        5.00 km    11 controls
 
 
Mary McElhinny & Danielle WPOC 80:35
Terry Gillis WPOC 80:54
Scott Gillis WPOC 81:27
Ray Wygonik WPOC 93:34
Samarth Bhargava (2)   114:12
Dan Ruby   132:52
Greer (4)   135:08
Chris & Corey   138:17
Luca Rzewski, Jan Reihl & Philip D WPOC 140:50
Koenig & Walters (3)   148:27
Ken Janowitz (2)   150:04
Nader Shaikh (6)     lost punch card  145:04 WPOC DNF

Green Course       6.36 km    15 controls
 
 
Alexis Rzewski WPOC 51:45
Bryon Roland WPOC 64:00
Jerome Pesenti   64:12
Eric Sutterlin MNOC 77:02
Ethan Goldblum   89:01
Frank Ferraro WPOC 103:10
Joe Logan WPOC 104:35
Phil Martineau WPOC 114:30
Jason Gray & John Dinardo WPOC 132:00
Frances & Keith Irvin   156:13
Erik Kulick   175:03